Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-09-01

Godło gorlickie

W lipcu do siedziby MPO dotarł list, którego nadawcą było I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. W kopercie znajdowały się podziękowania dla Piotra Capały, pracownika Spółki i pasjonata historii, który pomógł gorlickiej szkole odzyskać cenne godło z okresu międzywojnia (zaobserwowane przypadkiem na jednej z aukcji internetowych). Wraz z początkiem września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, warto zapoznać się z historią, która swoje korzenie ma właśnie w tamtym burzliwym i dramatycznym okresie.

Historia ma swój początek 8 września 1939 roku. Wówczas wojska niemieckie, a dokładniej I Dywizja Górska, zajęły budynek gorlickiej szkoły. Odręczne dopiski niemieckiego żołnierza, widniejące na odwrocie godła, są prawdopodobnie oznaczeniem dnia konfiskaty przez hitlerowskich żołnierzy. Na godle znajdują się również dwa stemple. Na pierwszym widnieje napis „Biblioteka uczniów – przedwojenny orzeł w koronie - Państwowe Gimnazjum im. M. Kromera w Gorlicach”, drugi niestety jest nieczytelny.

To właśnie powyższe oznaczenia zaintrygowały pracownika MPO i skłoniły do rozwikłania zagadki godła, które znalazł na internetowej aukcji starych pamiątek i militariów w okolicach Monachium w lutym 2021 roku. Eksponat zwrócił jego uwagę ze względu na idealny stan, jaki zachował pomimo swojego wieku.

- 8 września 1939 roku Gorlice zostały zajęte przez niemiecką 1 Dywizje Górską. To się zgadzało z datą widniejącą na rewersie godła – był to dzień, w którym niemiecki żołnierz zabrał godło z gimnazjum w Gorlicach. Napis V. R.F.h. 201 pozostaje wciąż nierozszyfrowany, aczkolwiek mógł to być kod niemieckiej jednostki administracyjnej. Fakty układały się w jedną całość – mówi Piotr Capała, pracownik warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Nowoczesny Podróż Prosty Kolaż Post na Facebooku

Pan Piotr, dzięki historycznej wiedzy, szybko połączył fakty i zaczął działać. Skontaktował się z dyrektorem placówki, który, mimo początkowego zaskoczenia, nie krył zadowolenia na wieść o odnalezieniu zaginionego godła. Wspólnie stwierdzili, że trzeba dołożyć wszelkich starań, aby przedmiot wrócił na swoje miejsce. Pan Piotr wykazał się wielkim zaangażowaniem, poświęcając swój czas oraz środki finansowe, aby wygrać aukcję w Niemczech.

Szczęśliwy finał

- Jesteśmy wdzięczni Panu Piotrowi Capale za Jego obywatelską, patriotyczną postawę i umożliwienie odzyskania dla naszej całej szkolnej społeczności bezcennej pamiątki, bezpośrednio związanej z historią naszej szkoły i naszego miasta – Gorlic – pisze we wspomnianym na początku w liście Jan Drożdż, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach.

11 czerwca 2021 roku odbyło się uroczyste przekazanie godła na rzecz szkoły. Dzięki determinacji i wsparciu pracownika Spółki historyczna pamiątka wróciła do „domu” po 82 latach rozłąki.

 

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-10-11
"Mini wysypisko" na Bemowie
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-10-07
VIII Polski Kongres Przedsiębiorczości
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-10-04
Warsztaty z MPO podczas Circular Week 2021
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO